Uzun vadede nihayet Marmara’ya kar gözüktü. Kış mevsimine girdiğimizden beri ilk defa böyle kuvvetli bir soğuk hava dalgası ortaya çıktı. Bu soğuk hava sistemi ilk defa 8 Ocak’ta gözüktü, ancak o tarihte yine Marmara’nın yükseklerine kar yapacak seviyedeydi. Tahminlerde belirttiğimiz üzere Marmara’ya sıcaklık engelini kıracak bir sistem gerekiyordu. Bu soğuk hava dalgası geldiği taktirde kışı fazlasıyla hissettirir.

22 Ocak’ta İskandinavya ve Rusya’nın kuzeybatısı üzerinden akışa geçen kutup kökenli soğuklar Avrupa ve Rusya’nın batısında güçlenerek yayılmaya başlıyor. Kutup kökenli bu kuvvetli soğuklar, yurdumuzu ise 25 Ocak’tan itibaren Balkanlar ve Ukrayna üzerinden inerek etkisi altına alabilir.

Bu soğuk hava dalgasında Ege’nin ve Akdeniz’in kıyı kesimleri dışında kalan bütün bölgelerde kar yağışı gözüküyor. Marmara ve Karadeniz başta olmak üzere yoğun kar yağışları var.

Marmara’nın alçak kesimlerinde gündüz en yüksek sıcaklıklar bile 0°C ve bu değerin altında kalabilir. Gündüz en yüksek sıcaklıklar iç bölgelerde -5, Doğu Anadolu’da -10°C civarına kadar düşüyor. Bu sistem geldiği taktirde havanın açmasıyla birlikte gece en düşük sıcaklıkların Marmara’da -5 -10, iç bölgelerde -15 -20, Doğu Anadolu’da ise -25 -30°C bandına kadar inmesi muhtemel.

Uzun vade olduğu için değişimler yaşanabilir.

Not: Haritaları dikkatli inceleyiniz.

Tahmini Hazırlayan: Bilal Adalı 

Haritalar: http://www.wetterzentrale.de

htttp://www.meteogiornale.it

EN GÜNCEL HAVA DURUMU TAHMİNLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA'DAN ÖNEMLİ HAVA OLAYLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN MUTLAKA TAKİP EDİNİZ.

SİTE: http://www.havadurumuweb.com


FACEBOOK SAYFA: https://www.facebook.com/havadurumuwebcom


FACEBOOK PROFİL: https://www.facebook.com/bilaladali16


TWİTTER: https://twitter.com/bilaladali16


INSTAGRAM: https://www.instagram.com/bilal.adali


E POSTA: bilaladali16@gmail.com


Daha yeni Daha eski
Reklam  
 
  Reklam