YAZ POYRAZI NEDİR ?

Yazın Karadeniz üzerinde bulunan yüksek basınçtan dolayı poyrazdan esen rüzgara yaz poyrazı denir. İsmine yaz poyrazı denilse de bazı yerlerde bu rüzgar karayel ve yıldıza dönebiliyor. Başta Marmara olmak üzere, Karadeniz ve Kuzey Ege'de de eser. Bu rüzgarla birlikte Karadeniz'den gelen nemli havadan dolayı Karadeniz kıyı dağları ve Marmara'nın Samanlı Dağları gibi Karadeniz'e bakan dağlarda sık sık sis olayı yaşanır. Bu sis dağların üst kısımlarında kayın gibi nemli orman formasyonlarının olduğu yerlerde görülür. 

Yaz poyrazı, sıcak hava dalgalarında çok zayıflar ya da etkisini yitirir. Öğle saatlerinde başlayan bu rüzgar akşam saatlerinde zayıflayarak etkisini kaybeder. Kuru estiği için estiği yerlere serinlik getirir. Akşam-öğle arasında Samanlı Dağlarında kayın ormanlarının olduğu yüksek bölgelerde, Karadeniz'den gelen nemli havanın sise neden olduğunu gözlemledik. Bu sis yine yaz poyrazı ile bağlantılıydı. Ayrıca öğleye doğru etkisini kaybeden sis akşam üzeri tekrar başladı.


Poyrazın hızı maksimum olmak üzere karasal kısımda 40-50 km/saate, boğazlar ve açık denizde 80-90 km/saate ulaşabilir. 1 Haziran itibariyle yazın karakteristik özelliklerinden olan yukarıda yazdığımız durumları yaşamaya başladık, bu durum da yazın tam anlamıyla başladığını gösteriyor. Rüzgar en iyi Marmara'da boğazlar çevresinde, sis ise Karadeniz kıyı dağları ve Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya çevrelerinde kayın gibi nemli ormanların bulunduğu dağlarda gözlemlenebilir. Bu durumları Bursa'da yaşayan biri Uludağ'da, Kocaeli'de yaşayan biri ise Samanlı Dağları'nda uzaktan olsa bile rahat şekilde görebilir.


Not : Yazılan bölgelerdeki yerler sis ve rüzgarın bir arada gözlemlediği en iyi noktalar olduğu için yazılmıştır.


Hazırlayan : Bilal Adalı


Fotoğraflar : https://www.facebook.com/bilaladali16


Harita : https://www.ventusky.com

EN GÜNCEL HAVA DURUMU TAHMİNLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA'DAN ÖNEMLİ HAVA OLAYLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN MUTLAKA TAKİP EDİNİZ.
E POSTA : bilaladali16@gmail.com

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR

Adsense Reklam (Yayın Üstü)

Adsense Reklam (Yayın Ortası)

Adsense Reklam (Yayın Ortası)

Adsense Reklam (Yayın Altı)