UZUN VADE ÖZEL TAHMİN !

UZUN VADE ÖZEL TAHMİN !

Soğuk hava ve kar bakımından zayıf bir kış geçiriyoruz. Birçok soğuk hava dalgasında Marmara merkezler kar sınırında kaldı. İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da soğuk hava ve kar yağışları geçen yıllara göre zayıf. Kıyı Karadeniz'in de bu tarihlere kadar kar alması gerekiyordu. Akdeniz ve Kıyı Ege'de düşen yağışlar miktarları diğer bölgelere göre daha iyi durumda.

Kışın sert geçmemesinin nedenlerinden tekrar bahsedecek olursak; Küresel iklim değişimi, buzul kayıpları, 2017'nin kuvvetli bir Muson yılı olması, Asor Antisiklonu, gelen yüksek basınçlar, Ekvator üzerinde oluşan aşırı sıcak havanın Kuzey Afrika'ya taşınması (orta ve doğu kesimi), Arktik bölgeden Avrupa ve Batı Rusya'ya çok kuvvetli soğuk hava akımlarının inmemesi vb. durumlar olarak söylenebilir.

Mevcut Durum : Bugünlere kadar da aslında Avrupa geneli ve Batı Rusya kar ve soğuk hava açısından çok kuvvetli sistemler almadı. Gelen soğuk hava ve kar sistemleri normal düzeydeydi. Avrupa ve Batı Rusya soğuk kar bakımından yeni yeni toparlanmaya başladı. Moskova'daki ekstrem kar sistemi haberini okumayanlar bu linkten okuyabilir : http://www.havadurumuweb.com/2018/02/kar-yarim-metreyi-gecti.html

İskandinavya, İzlanda ve Kuzeybatı Rusya'dan soğuk hava akımları aşağı enlemlere doğru inmeye başladı. Biraz normalleşme var, ancak yurdumuza kuvvetli soğuk hava ve kar gelmesi için engel var. Bu engel Mısır ve Libya'da 30 hatta 35°C'ye ulaşan sıcaklıklar. Bu sıcak hava yurdumuza ılık hava olarak taşınıyor. Bu sıcak havanın kaynağı Ekvator'daki 40 hatta 45°C'ye ulaşan sıcak dalgaları.12 Şubat'tan itibaren buralardaki aşırı sıcak hava hafifliyor. Kuzey Afrika'daki sıcak hava kaybolurken, yurdumuza nihayet soğuk havalar tekrar gelmeye başlıyor.

Şu anki durumda 12 Şubat'tan itibaren soğuk hava trendine girebiliriz. Bu soğuk havalar yurt genelini etkisi altına alıyor. Ayrıca soğuk havalar uzun süreli gözükmekte. Son model çıktısı olan 22 Şubat'a kadar, 10 gün boyunca soğuklar gözüküyor. Çok aşırı soğuklar olmasa da bu kışın gidişatına bakarsak fena değil. Bu soğuk dönemde Marmara'nın özellikle denizden uzak ve yüksek kesimleri, İç bölgeler, Karadeniz geneli ve Doğu Anadolu'da zaman zaman kar görülebilir. Mevcut verilerde çok aşırı bir soğuk hava ve kuvvetli kar sistemi gözükmüyor. Şubat'ın geri kalanı ve Mart ayında şu anda gözükmese de Marmara merkezlerde, kar örtüsü yapacak düzeyde sistemlerin gelme ihtimali bulunmaktadır. Uzun vade de ki durumlar her gün değişiyor. Geçen yıllarda 10 gün önceden gözüken kar sistemi geliyordu. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı gözüken durumlar bu kış her gün değişmekte. En az 3-4 tane kuvvetli kar sistemi gözüküp kayboldu. Kışın geri kalanında ılık ve soğuk hava dalgaları olabilir. Kar sistemi ihtimalleri var. Geride kalan bölüme göre, kışın 2. yarısını daha fazla yağışlı geçirebiliriz.

Kış tahmininde bu kışın geçen yıl yaşadığımız kışa göre daha ılık geçebileceğini, daha fazla ılık hava gelebileceğini, soğuk hava ve kar sistemlerinin olabileceğini ve bu kışın karışık olaylarla geçebileceğini belirtmiştim.

Ayrıca en ufak bir soğuk hava ve kar sistemini abartıp şöyle yoğun kar geliyor, böyle soğuk hava gelecek diyenlere ve yalan haberlere kanmayın, itibar etmeyin. Sitemizde yayınladığımız haber ve tahminleri okumadan sosyal medya adreslerimizde yorum yapmayınız. 

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

Haritalar : http://www1.wetter3.de

https://www.meteogiornale.itBilal Adalı

İstanbul Üniversitesi Auzef Coğrafya bölümü 4. sınıf öğrencisi. Tv kanalında Meteoroloji Editörü olmayı hedefliyor. Ayrıca Doğa Programı, Hava Olayları Programı ve Hava Durumu muhabirliği yapmayı planlamaktadır. İklim, Klimatoloji, Hava Durumu, Meteoroloji, Doğa ve Coğrafya konularıyla ilgilenmektedir.


FACEBOOK : https://www.facebook.com/bilaladali1641


TWİTTER : https://twitter.com/bilaladali1641


İNSTAGRAM : https://www.instagram.com/bilal.adali/


E POSTA : bilaladali16@gmail.com

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR

Yayın Üstü Reklam

 

Yayın Altı Reklam