KAR YARIM METREYİ GEÇTİ !

KAR YARIM METREYİ GEÇTİ !

Moskova'da kar yarım metreyi geçti, çaresiz kalan belediye ordudan destek aldı.

Moskova'da yoğun kar yağışı belediyeyi çaresiz bıraktı. Biriken karları temizlemek için ordudan yardım istendi. Sadece son 24 saatte 22 cm'den fazla kar düştü. Havaalanlarında yüzlerce sefer aksarken, başkent çevresinde araç girişleri imkansız hale gelen bazı yollarda durum tesbiti için drone kullanılmaya başlandı. Okulların çoğunda bugün eğitim verilemiyor. 

Meteoroloji, Balkanlardan gelen yoğun kar yağışının, Rusya'nın tüm Avrupa bölgelerinde etkili olduğunu ve "son yüzyılın en karlı günlerinin" yaşandığını duyurdu. Moskova'da kar kalınlığı yarım metreyi geçti. Hava sıcaklığında sert düşüş beklenirken, bugün ve yarın termometrenin eksi 19 dereceye kadar inmesi bekleniyor. Yer yer kar fırtınası etkili olacak.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ünlü Semyonov Alayı'ndan ve mühendis birliğinden bir grup askerin ve aracın belediyeye yardım için seferber edildiği duyuruldu. Askerler Kalinin ve Krasnogorski semtlerinde çalışıyor. Moskova'da şu an 70 bin personel ve 15 binden fazla araç kar temizliği yapıyor. 24 saatte 800 bin m3'ten fazla kar temizlendi.

Öte yandan, Belediye Başkan Yardımcısı Pyotr Biryukov kar yağışının devam edeceğini, Salıya kadar 25 santimetre daha kar yağışı beklediklerini söyledi. Meteoroloji, şubat ayı kar ortalamasının 36 cm olduğunu, birkaç günde düşen karın tüm ay ortalamasını geçtiğini vurguladı.

Yetkililer yoğun kar yağışı nedeniyle velileri çocuklarını okula gönderip göndermemekte serbest bıraktı. Kar fırtınasında dün başkentte bir kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Hafta sonuna kadar havanın mevsim normallerine dönmesi bekleniyor. Belediye ayrıca vatandaşları seyahat etmek için hususi araç yerine toplu taşımayı tercih etmeye çağırdı.

Kaynak :  http://www.turkrus.com/574590-moskovada-kar-yarim-metreyi-gecti-caresiz-kalan-belediye-ordudan-destek-aldi-xh.aspx

Fotoğraflar : http://www.interfax.ru/photo/3730/38460

https://vk.com/album95811796_252449100Yayın Üstü Reklam

 

Yayın Altı Reklam