YETKİLİLERE ŞİKAYET YAĞDI !

YETKİLİLERE ŞİKAYET YAĞDI !

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te hava kirliliği endişe yaratıyor. Şehrin havasını kirleten kaynaklar enerji santralleri, fuel oil, katı yakıtlar, kömür ve sanayi tesisleri olarak açıklandı. Sanayi tesislerinin %14, otomobillerin ise %65-%70 oranında kentin havasını kirlettiği belirlendi. 

2016 yılında Bişkek'te araç sayısı 320 bine ulaşırken, yetkililer ancak şehrin 50-60 bin otomobil için tasarlandığını açıkladı. Şehrin coğrafi konumu da kirli havanın kentten uzaklaşmasına izin vermiyor. Ayrıca yeni yerleşimlerin son yıllarda rüzgarlara göre yapılmadığı yetkililer tarafından açıklandı. 

Şehir sakinleri kirli havadan dolayı yetkililere adeta şikayet yağdırdı. Hava kirliliğini önlemek için şehrin güneyindeki Orto-Sai tepelerine ormanlaştırma yapılarak kentteki nem oranının %40 arttırılması planlanıyor. Ayrıca şehre giren araç sayısına sınır getirilmesi çözümler arasında.

Kaynak : https://akipress.com/news:600798/

Fotoğraflar : https://kloop.kg/blog/2018/01/09/vodite-avtomobil-ili-zhivete-v-chastnom-dome-smog-v-bishkeke-iz-za-vas-tak-govoryat-chinovniki/


Yayın Üstü Reklam

 

Yayın Altı Reklam