KIŞ NEDEN SERT GEÇMİYOR ?

KIŞ NEDEN SERT GEÇMİYOR ?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz 2 senenin kışları kar ve soğuk hava açısından güzel geçti. Ancak bu yıl durum gerçekten çok kötü. Gelen zayıf soğuk hava ve kar sistemleri ile iç ve doğu kesimlerdeki yağışlar çiftçilerimizin yüzünü güldürmüyor. Barajlarda su seviyesi adeta dibe çakılırken, kuruyan sulama göletleri bile var. Birçok bölgemizde bu ayda adeta güldür güldür akması gereken akarsular cılız bir akıma sahip. İşte fazla sebepleri olmakla birlikte kışın sert geçmemesinin temel nedenleri ;

1 . Küresel İklim Değişikliği : Dünya genelinde bu sebepten dolayı farklı bölgelerde özellikle aşırı sıcaklar, kuvvetli soğuk hava dalgaları, kuraklık, seller, hortumlar, kasırgalar, tayfunlar, kar fırtınaları vb. meteorolojik ve klimatolojik kökenli afetlerde belirgin derecede artış yaşanmaya devam ediyor. Bugünlerde ABD'y
e jet akımlarıyla taşınan kontinental kutbi hava hava kütlesinin oluşturduğu aşırı soğuklar ve kar fırtınaları ile Avrupa ve ülkemizde mevsim normalleri üzerinde yaşanan sıcaklıklar bunun en belirgin göstergesi. Bu sebepten dolayı kimi yerler aşırı soğurken, kimi yerlerde de mevsime göre uygun olmayan hava koşulları yaşanıyor, ülkemizdeki mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar ve mevsim normalleri altında gerçekleşen yağışlar gibi. 


2. Muson Dolaşımı : Son yıllarda uzmanlar tarafından daha fazla gündeme gelmekle birlikte bu dolaşım üst atmosferden Ortadoğu ve Akdeniz havzasını bile etkisi altına alıyor. 2017 yılında Güney Asya'da kuvvetli bir muson yılı oldu. Başta Hindistan olmak üzere birçok ülke sellerle felaketi yaşadı. İşte bu dolaşımın kuvvetli olduğu yıllarda Akdeniz havzası ve Ortadoğu'da mevsim normalleri altında yağışların, aşırı sıcakların görüldüğü bir kez daha 2017 yılında ispatlanmış oldu. Eylül ayında ülkemizde sıcaklık rekorları kırılması bu dolaşımın yurdumuza etkisinin en büyük kanıtı.3. Asor Antisiklonu (Dinamik Yüksek Basınç) : Denizel kökenli ülkemizi yıl boyunca etkileyen bu antisiklonun kuvvetli olacağına dair ilk kanıtlar yazın kuvvetli sıcak hava dalgalarıyla geldi. Kasım ve Aralık ayında 2. ve 3. belirtiler Marmara'da bile 20°C'yi aşan sıcaklıklarla yaşanan ılık havalarla ortaya çıktı. Şu anda kışın sert geçmemesinin en temel nedenlerinden biri bu antisiklonun etkisini artırması. Bu antisiklon kışın etkili olduğunda yüksek basınçla havanın sakin olmasına, ılık hava dalgalarına, kuraklığa, sis ve pusa yol açıyor. Etkili olduğu zamanlarda gezici alçak basınç ve cephe sistemleriyle Ege ve Akdeniz kıyılarına yoğun sağanaklar gelebiliyor. Bu yoğun sağanak yağışlar Aralık'ta görüldüğü gibi önümüzdeki 2-3 gün yine görülebilir.
4. Gulf Stream Sıcak Su Akıntısı : Bildiğiniz üzere ABD'yi yaz sonu ve sonbaharda etkileyen kasırgalar özellikle Texas, Lousiana, Florida gibi eyaletlere milyarlarca dolarlık ağır hasar verdi. Bunun en temel nedeni Meksika Körfezi sularının sıcak olmasıydı. Bu nedenden dolayı Gulf Stream sıcak su akıntısı bu yıl daha kuvvetli gibi gözüküyor. Bu durum özellikle Avrupa'nın batısında kışın nispeten ılık olmasına yol açıyor. Ülkemiz de bu durumdan etkileniyor.

5. Ilık Hava Dolaşımı : Dönem dönem Kuzey Afrika başta olmak üzere Akdeniz havzası ve Ortadoğu'da etkili olan ılık havalar yurdumuza girebilecek potansiyel kuvvetli soğuk hava ve kar dalgalarını adeta geri püskürttü. Tahminlerde uzun vade kısmında yine değişim var dememizin sebeplerinden birisi bu durum. En az 3-4 tane kuvvetli yurt genelini etkileyebilecek kar ve soğuk hava dalgası gözüküp kayboldu. İlginç olan durum ise gözüken genel durumda her gün değişim olması. Bir gün gözüken soğuk hava ve kar dalgası ertesi gün ya zayıflıyor, ya da kayboluyor. Önceki yıllarda bu duruma çok nadir rastladık. Bir sistemin 2-3 gün aynı düzeyde olduğu zaman bile kışın geride bıraktığımız diliminde olmadı. Yurdumuza gelemeyen soğuk hava akımları Kuzey Avrupa, Balkanlar, Ukrayna ve Batı Rusya'da kuvvetli soğuk hava ve kar dalgalarına neden oldu. Ancak buralarda bile bugünlerde mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklar var.
MEVCUT DURUM : Şu andaki durumda (02.01.2017 23.54) son model çıktısı 18 Ocak'a kadar, yurdumuzun doğusu hariç kar sistemi ve önemli bir soğuk hava dalgası yok. Hatta zaman zaman batı ve güney bölgelerde ılık havalar bile olabilir. Durum bu ay için de hiç iç açıcı gözükmüyor. Ocak sonu, Şubat ayı ve hatta Mart'ta bile İnşallah kuvvetli soğuk havalar ve kar dalgaları gelme ihtimali bulunuyor.


OKUMAYANLAR İÇİN 3 AY ÖNCEKİ KIŞ TAHMİNİMİZ : http://www.havadurumuweb.com/2017/10/kis-sert-gececek-mi.htmlHaritalar : https://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs/runs/2018010212/gfseu-0-216.png?12

https://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs/runs/2018010212/gfseu-0-168.png?12


Bilal Adalı


İstanbul Üniversitesi Auzef Coğrafya bölümü 4. sınıf öğrencisi. Tv kanalında Meteoroloji Editörü olmayı hedefliyor. Ayrıca Doğa Programı, Hava Olayları Programı ve Hava Durumu muhabirliği yapmayı planlamaktadır. İklim, Klimatoloji, Hava Durumu, Meteoroloji, Doğa ve Coğrafya konularıyla ilgilenmektedir.


FACEBOOK : https://www.facebook.com/bilaladali1641


TWİTTER : https://twitter.com/bilaladali1641


İNSTAGRAM : https://www.instagram.com/bilal.adali/


E POSTA : bilaladali16@gmail.com

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR

Yayın Üstü Reklam

 

Yayın Altı Reklam