FIRTINAYLA GELİYOR !

FIRTINAYLA GELİYOR !

Bugün İskandinav kökenli ani soğuk hava dalgası ve kuvvetli Alçak Basınç Sisteminin etkisi altına giriyoruz. Bütün bölgelerde kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgar beklenen alanlar var. Zamanla 6 bölgede yoğun kar yağışı alan kesimler olabilir. İşte detaylı hava durumu.

YARIN (PERŞEMBE) 

Marmara : Yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Marmara'da kuvvetli. Ayrıca zamanla yağışların  bölgenin özellikle denizden uzak kesimlerinde karla karışık yağmur ve kara dönme ihtimali var. Doğu Marmara'nın yükseklerinde yoğun kar görülebilir. Bölgede kuvvetli Karayel esmesi tahmin ediliyor. İstanbul 8/5, Bursa 10/4, Bilecik 6/3°C.

Ege : Yağış bekleniyor. Yağışlar zamanla İç Ege'de kara dönüşürken bu kar yağışları yer yer yoğun. İlk önce kuvvetli Lodos, zamanla kuvvetli Karayel bekleniyor. İzmir 11/8, Muğla 5/7, Kütahya 3/2°C.

Akdeniz : Yağış bekleniyor. Yağışlar Batı Akdeniz'in doğusu, Orta ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli. Özellikle Doğu Akdeniz'in doğusunda bazı yerlerde 75 hatta 100 mm'yi aşan miktarlarda yağış düşebilir. Ayrıca Toroslar'da yoğun kar bekleniyor. Orta ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli Lodos var. Antalya 10/16, Mersin 8/16, Kahramanmaraş 2/8°C.

İç Anadolu : Yağış bekleniyor. Yağışlar zamanla kar şekline dönüşürken yer yer yoğun kar beklentisi de var. Bölge genelindeki kuvvetli Lodos'un öğleden sonra zamanla kuvvetli Karayel'e dönmesi bekleniyor. Ankara 3/6, Konya 3/10, Sivas -2/5°C.

Karadeniz : Yağış bekleniyor. Yağışlar Batı Karadeniz'in batısı ve Orta Karadeniz'de kuvvetli. Yağışlar bölgenin iç kesimlerinde zamanla kar yağışına dönüşürken bu kar yağışları Batı Karadeniz'in batısının iç kesimlerinde yoğun şekilde. Batı Karadeniz'de Karayel, Orta ve Doğu Karadeniz'de (yer yer) Kıble ile Keşişleme kuvvetli esebilir. Bolu 2/4, Samsun 7/15, Rize 6/17°C.

Doğu Anadolu : Yağış bekleniyor. Yağışlar bölgenin batı ve orta kesimlerinde kuvvetli. Yağışlar bölgenin genelinde kar şeklindeyken bölgenin batı ve orta kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışları görülebilir. Kıble ve Keşişleme bölgede kuvvetli. Malatya -1/6, Erzurum -8/-1, Van -4/2°C.

Güneydoğu Anadolu : Yağış bekleniyor. Yağışlar bölgede kuvvetli olarak gözüküyor. Bazı yerlerde 50 hatta 75 mm'nin üzerinde miktarlarda yağışlar düşebilir. Kıble ve Keşişleme bölgede kuvvetli. Gaziantep 3/8, Diyarbakır 2/7, Siirt 1/5°C.

CUMA : Batı Karadeniz (yerel), Doğu Akdeniz (yerel), Orta Karadeniz'in ve İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yağış var. Yağışlar kıyı ve alçak kesimler dışında kar şeklinde. Doğu Anadolu'nun orta ve güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimleri ve Doğu Karadeniz'in doğusunda kuvvetli yağış var. Doğu Anadolu'nun orta ve güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusunun yüksekleri, Doğu Karadeniz'in doğusunun yükseklerinde yoğun kar bekleniyor. Rüzgar, İç Anadolu, Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında Karayel'den, Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda (öğleden sonraya kadar) Keşişlemeden yer yer kuvvetli esebilir. Perşembe'ye göre sıcaklıklarda Cuma gününde Karadeniz ve İç Anadolu'da 3-11, Doğu Anadolu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da 2-4°C azalış var. Marmara ve Batı Ege'de ise 1-4°C'lik bir artış gözüküyor.

UZUN VADE : Ocak ayını yurt genelinde soğuk havalarla kapatabiliriz. 22 Ocak'tan itibaren tekrar soğuma trendi var. Bu soğuk havalar daha uzun süreli, Ocak ayının son 9 gününde gözüküyor. Soğuklar zaman zaman zayıflayıp zaman zamanda kuvvetlenebilir. 23 Ocak'taki kar yapabilecek soğuk hava dalgası biraz zayıfladı ama yine fena değil. Değişimler olabilir. Detaylar ilerleyen tahminlerde.

UYARILAR : Kuvvetli rüzgar, kuvvetli yağış, ani sıcaklık düşüşü, fırtına, yoğun kar yağışı ve tipi gibi olumsuz durumlara karşı belirttiğimiz bölgelerdeki vatandaşlarımız mutlaka dikkatli ve tedbirli olmalı.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir. 

CANLI HAVA DURUMU TV İZLE : https://goo.gl/dsUT6R

Harita : http://www.wetterzentrale.de/maps/GFSOPTK12_36_18.pngEN GÜNCEL HAVA TAHMİNLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA'DAN ÖNEMLİ HAVA OLAYLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN MUTLAKA TAKİP EDİNİZ.

SİTE : http://www.havadurumuweb.com

FACEBOOK SAYFA : https://www.facebook.com/havadurumuwebcom

FACEBOOK PROFİL : https://www.facebook.com/bilaladali1641

TWİTTER : https://twitter.com/bilaladali1641

INSTAGRAM : https://www.instagram.com/bilal.adali

GOOGLE PLUS : https://plus.google.com/+bilaladali16

E POSTA : bilaladali16@gmail.com

© TÜM HAKLARI SAKLIDIR 

Yayın Üstü Reklam

 

Yayın Altı Reklam