SEL TEHLİKESİ VAR !

SEL TEHLİKESİ VAR !

YARIN (PERŞEMBE) 

Marmara : Çanakkale çevreleri ile Trakya'nın batı kesimlerinde bölgesel yağış ihtimali var. Batı Marmara'da Lodos zaman zaman kuvvetli esebilir. İstanbul 9/15, Bursa 6/17, Bilecik 1/12°C.

Ege : Kıyı kesimlerde yerel yağış geçişleri ve güneyli yönlerden zaman zaman kuvvetli rüzgar bekleniyor. İzmir 8/16, Muğla 4/13, Kütahya -2/9°C.

Akdeniz : Batı Akdeniz'de yerel yağış geçişleri gözükmektedir. Antalya 9/16, Mersin 11/19, Kahramanmaraş 3/14°C.

İç Anadolu : Yağış beklenmiyor. Bölgenin doğusunda Keşişlemeden kuvvetli rüzgar ihtimali var. Ankara -3/9, Konya -2/10, Sivas -2/8°C.

Karadeniz : .Yağış beklenmiyor. Bolu -4/8, Samsun 7/17, Rize 5/17°C.

Doğu Anadolu : Yağış beklenmiyor. Malatya -3/10, Erzurum -9/4, Van -3/7°C.

Güneydoğu Anadolu : Yağış beklenmiyor. Gaziantep 0/13, Diyarbakır -2/14, Siirt 3/14°C.

CUMA : Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de yağış bekleniyor. Yağışlar Trakya, Çanakkale çevreleri, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de yoğun sağanak yağış şeklinde. Özellikle Çanakkale-Muğla hattı ve Batı Akdeniz'de yer yer 75 mm'nin üzerinde yağış düşebilir. Bu kesimlerde sel, su baskını, dere yataklarında taşkın ve heyelan riski bulunuyor. Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'da birçok noktada güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar var. Perşembe'ye göre sıcaklıklarda Cuma günü Marmara ve Ege'de 1-3°C azalış var iken, İç Anadolu'da 2-3°C Karadeniz genelinde ise 2-5°C'lik bir sıcaklık artışı var, diğer kalan bölgelerde önemli bir sıcaklık değişimi beklenmiyor.

UZUN VADE : Mevcut durumda 10 Ocak'a kadar kuvvetli denecek soğuk hava dalgası gözükmüyor. 10 Ocak'ta ise Balkanlar üzerinden kuvvetli soğuk hava dalgası girişi olabilir, bu sistem geldiği takdirde Marmara'ya bile kar bırakacak düzeyde gözükmekte. Değişim ihtimali bulunuyor.

KAR NEDEN GELMİYOR : Birçok nedeni olmakla birlikte, temel olarak Asor Antisiklonunun etkisini artırması zaman zaman ılık havalara yol açıyor. Kuzey Afrika ve ülkemizin güneyindeki ülkelerde ılık havaların bulunması, soğuk hava akımlarına adeta duvar etkisi yaparak bu soğukların yurdumuza girmesini engelliyor. Yurdumuza giremeyen bu soğuk havalar Avrupa-Rusya hattında dolaşmaya devam etti ve buralarda çok sayıda kar sistemine yol açtı, ancak buralarda bile soğuklar bugünlerde zayıflamaya başladı. Bu gözüken soğuk hava dalgası 6-7 Ocak gibi Kutup bölgesinden çıkarak İskandinavya ve kuzeybatı Rusya'dan aşağıya doğru inişe başlıyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir. 

CANLI HAVA DURUMU TV İZLE : https://goo.gl/dsUT6R

Harita : http://www1.wetter3.de/Fax/gfs+336-3275.gif

Yayın Üstü Reklam

 

Yayın Altı Reklam