YENİ HAVA TAHMİN TEKNOLOJİLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

YENİ HAVA TAHMİN TEKNOLOJİLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

İçinde bulunduğumuz iklim değişikliği çağında, hava tahmini yapmak sadece şemsiye taşımayı tavsiye etmek değil, hayat kurtarmak anlamına geliyor. Yazılım modellerinden biri, “Kritik Hava İstihbaratı” adı verilen raporu oluşturmak için bütün hava verilerini birleştiriyor.

Amerika'da hizmet veren Baron Hava Durumu Hizmetleri'nden Bob Baron, sistemi şöyle açıklıyor: “Deniz yüzeyindeki sıcaklıklar, Sahra’daki toz seviyelerine veya başka bir sürü şeye bakmak yerine, çok basit bir sistem kullanıyoruz. Yeşil, kasırganın yavaşlayacağı, sarı kasırganın aynı seviyede kalacağı ve kırmızıysa kasırganın şiddetleneceği anlamına geliyor.”

Bir hava sensörü, ancak izlediği havaya dayanıklıysa işe yarar. İşte bu noktada devreye FT-7 adlı hava sensörü giriyor. Artık hava tahminlerinde, insansız hava araçları da kullanılıyor.

Meteo adlı insansız hava aracı yerden 2,5 kilometre yükselebiliyor. Bütün bu gelişmiş teknolojilerin günlük hayatımıza en büyük faydası ise, dışarıya çıkarken hazırlıklı olmamızı hatırlatması oluyor.

Kaynak : https://www.amerikaninsesi.com/a/yeni-hava-tahmin-teknolojileri-gorucuye-cikti/4090157.html

Fotoğraflar : http://wetter-radar24.de/wp-content/uploads/2017/01/radar-376244_1280-1024x768.jpg

https://www.instagram.com/p/Bajc1MPF4pv/?taken-by=sirjasofia_salokanta


Yayın Üstü Reklam

 

Yayın Altı Reklam