TAYFUN FENA VURDU !

TAYFUN FENA VURDU !

Güney Çin bölgesini son 50 yılın en güçlü tayfunlarından biri vurdu. Hato ismi verilen tayfun çok büyük maddi zarara, can kayıplarına ve yaralanmalara neden oldu. 

Kumarhaneleriyle dünyaca ünlü olan Makao'da meydana gelen sel, şiddetli rüzgar ve su baskınları sonucu 16 kişi hayatını kaybetti. Şiddetli rüzgarın evlerin pencerelerini patlatmasından dolayı 153 kişi yaralandı. 


Çin'in Guangdong eyaletinde ise 27.000 balıkçı tahliye edildi. Çin'in Xinhua Haber Ajansı, Guangdong'da sekiz kişinin daha öldüğünü ve bir kişinin kayıp olduğunu açıkladı. 2 milyon eve ise elektrik verilemiyor. Guangdong meteoroloji bürosundaki baş hava tahmincisi Wu Zhifang, "Diğer tayfunlarla karşılaştırıldığında Hato çok daha hızlı hareket etti, hızla büyüdü ve büyük miktarda yağışa neden oldu" dedi.


Tayfun Hato Hong Kong'da da sel ve yaralanmalara neden oldu, ancak can kaybı meydana gelmedi. Hong Kong'da tayfun hızını 168 km/sa çıkardı. Piyasalar kapanırken, tren seferleri ve 420 uçuş iptal edildi. Gökdelenlerin camlarının patlaması maddi hasarı arttırdı.


VİDEO İÇİN TIKLA : http://ow.ly/uBeo30eEKLg

Kaynak : https://www.japantimes.co.jp/news/2017/08/24/asia-pacific/typhoon-leaves-12-dead-lashing-macau-hong-kong


http://newsinfo.inquirer.net/924894/hong-kong-raises-highest-warning-for-severe-typhoon-hato


Fotoğraflar : https://qz.com/1060272/photos-and-videos-typhoon-hato-signal-t10-batters-hong-kong-macau/

Yayın Üstü Reklam

 

Yayın Altı Reklam