ABD'Yİ KASIRGA VURDU !

ABD'Yİ KASIRGA VURDU !

Amerika Ulusal Kasırga Merkezi, Harvey Kasırgası’nın tropik fırtına seviyesine indiğini belirtti. Bunun nedeni, kasırganın oluşturduğu rüzgarların saatte 112 kilometre hıza inmesi oldu.

Harvey Kasırgası, Amerika saati ile dün gece yarısından önce Teksas kıyılarına ulaşmıştı. Kısa bir süre içinde şiddeti 4. kategoriye çıkan kasırga, karaya saatte 215 km hızla ulaştı. Harvey Kasırgası, Teksas kıyılarına ulaştığında ilk olarak eyaletin Corpus Christi kentinin Rockport kasabasını vurdu. Kasırga Meksika Körfezi’nde 160 kilometreden uzun bir sahil şeridine güçlü rüzgalar ve yoğun yağış getirdi.

VİDEO İÇİN TIKLA : https://www.youtube.com/watch?v=4_0fWQfk_EA

Harvey Kasırgası Amerika’da son 12 yıldır yaşanan en güçlü kasırga. Karaya ulaştıktan sonra hızı kesilen kasırganın oluşturduğu rüzgarın hızının saatte 185 kilometreye düştüğü belirtiliyor. Televizyona konuşan Rockport Belediye Başkanı CJ Wax, pek çok bina, okul ve iş yerinin zarara uğradığını, bazılarının tamamen yıkıldığını belirtti.

Kasırga nedeniyle eyalette Cumartesi sabahı 300 bine yakın kişi elektriksiz kaldı. Harvey'in etkilediği bölgelerde acil yardım yetkilileri cep telefonu servislerinin de yer yer çalışmadığını belirtti. Pek çok Teksaslı yaşadıkları bölgelerden tahliye edilse de şu an ölü ve yaralı sayısı hakkında kesin bir bilgi yok. Güçlü rüzgarlar nedeniyle acil yardım ekipleri etkilenen bölgelere ulaşmakta zorluk çekiyor.

Harvey Perşembe günü tropik bir alçak basınçtan hızlıca 1. Kategori kasırgaya yükseldi. Cuma erken saatlerde ise Ulusal Kasırga Merkezi, Harvey’in 2. Kategori kasırga haline geldiğini açıkladı. Öğleden sonra da, Meksika Körfezi'nin ılık sularıyla beslenen kasırganın 3.kategoriye ulaştığı duyuruldu. Akşam saatlerinde ise kasırganın 4. kategoriye yükseldiği belirtildi. Başkan Trump, kasırga kıyıya vurmadan bir kaç saat önce, Twitter üzerinden, Teksas'ta resmi olarak doğal afet ilan edildiğini ve her türlü federal ödenek ve yardımın yapılacağını belirtti.

Basın toplantısı düzenleyen Teksas Valisi Greg Abbott, ana kaygılarının yoğun yağışlar nedeniyle oluşacak sel felaketi olduğunu söyledi. Bölgenin 1 metreyi aşan yağışlar alması bekleniyor. Vali ayrıca, doğal afet alarmının 20 bölge için daha verildiğini söyledi. Abbott, 1.000 kişinin arama kurtarma çalışmaları için görevli olduğunu söyledi. 1.800 askerin arama kurtarmanın yanısıra temizleme çalışmalarına da katılacağını ekleyen vali şu an itibariyle ölü ve yaralı sayısı hakkında bir bilgisi olmadığını açıkladı.

Bölgeye su ve yemek yardımı sürüyor. Eyalette hala 300 binden fazla kişiye elektrik verilemiyor. Vali, kasırga nedeniyle tamirat çalışmalarının yapılamadığını ve bu durumun bir kaç gün süreceğini belirtti.

Kaynak : https://www.amerikaninsesi.com/a/harvey-kasirgasi-hizini-kesti-ama-hala-cok-guclu/4001790.html

https://www.amerikaninsesi.com/a/ana-kaygimiz-harvey-nin-getirecegi-yogun-yagis-ve-sel/4002041.html

Fotoğraflar : http://www.startribune.com/texas-prepares-as-harvey-strengthens-to-category-2-storm/441707223/#15


Yayın Üstü Reklam

 

Yayın Altı Reklam